Bez kategorii

Porto Badisco

3 kwietnia 2017

Plaże Salento, znajdujemy się wciąż po stronie Morza Adriatyckiego.

Plaże Salento

Porto Badisco to wspomnienie moich pierwszych dni w Salento oraz raj dla miłośników surowych owoców morza, a w szczególności RICCI czyli… jeżowców!
W pobliżu znajduje się mnóstwo znanych i lubianych przez mieszkańców regionu restauracji serwujących te surowe owoce morza. Próbowaliście kiedyś? Ja je uwielbiam! Jeśli zobaczycie kiedyś na plaży Włochów szukających czegoś w skałach będą to poszukiwacze darów morza, ricci właśnie!
Salentini jedzą je świeże jeszcze na plaży, najlepiej smakują z kawałkiem świeżego chleba (i kieliszkiem wina!). Buonissimo!
Porto Badisco jest jednak ciekawe nie tylko ze względu na piękne morze!
W pobliżu znajduje się wiele naturalnych grot oraz mitologicznych jaskiń między innymi Grotta di Cervi, w której w 1970 roku odnaleziono ścienne malowidła naszych przodków pochodzące sprzed 4000lat!!! Jest to jedna z najbardziej imponujących grot w Europie, być może nawet na świecie! Jest oczywiście zamknięta dla turystów.
Poeta Wegiliusz, jedna z najważniejszych postaci w dziejach światowej literatury, wskazuje w Eneidzie Castrum Minervae jako powrotu Eneasza, bohatera epopei, który powrócił do Italii po tułaczce i dokładnie w Porto Badisco miałby przybić do brzegu i stąd ruszyć w dalszą podróż do Rzymu. W 2007 roku odkryto sanktuarium, prawdopodobnie poświęcone bogini Minerwie co potwierdza przybiecie do brzegu Eneasza dokładnie w tym miejscu.

W 2015 roku w Castro, trzy metry pod ziemią, odnaleziono ogromnych rozmiarów statuę. Wstępne badania szacują iż pochodzi ona z IV wieku przed naszą erą i prawdopodobnie potwierdza również związki Porto Badisco z Eneidą.
 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: