Bez kategorii

Plaże Salento cz. 1

31 marca 2017
najpiękniejsze plaże we Włoszech

Plaże Salento… Z czym Wam się to kojarzy?!

Salento to miejsce, w którym oprócz wspaniałych zabytków, wyjątkowej kultury ludowej oraz przyjaznych mieszkańców odnajdziemy coś jeszcze… jedne z najpiękniejszych włoskich plaż.
Nie da się ukryć, że Włochy to raj dla miłośników nadmorskich pobytów jednak Puglia, w szczególności Salento, w ostatnich latach dołączyło do grona regionów cenionych ze względu na miejscowości nadmorskie uwielbiane przez turystów odwiedzających Włochy.

Salento ma do zaoferowania wiele wyjątkowych miejsc: plaż o świetnym nasłonecznieniu, rezerwatów przyrody ukrytych wśród lasów piniowych, w których można się schronić przed słońcem lub zjeść obiad całą rodziną, czy nieskażonych i naturalnie krystalicznych mórz. Tak! Salento jest ulokowane pomiędzy Morzem Jońskim oraz Morzem Adriatyckim.

Od zdjęć przedstawiających błękitne morze oraz plaże jak z Karaibów może się nam zakręcić w głowie. W jaki sposób więc wybrać plaże, które warto odwiedzić podczas naszego pobytu w Salento?

Po prostu kierować się kierunkiem wiatru!
Wiatr ”czyści” bowiem dno morza i odsuwa w głąb piasek zbierający się przy brzegu czyli dokładnie ten sam, który sprawia, że morze nie jest w stu procentach krystaliczne. Oczywiście, morze będzie nadal czyste jednak jego przejrzystość zależy od wiatru. Zdobycie tej wiedzy pozwoli nam na stuprocentowy zachwyt i zdjęcia jak z katalogów przedstawiających egzotyczne destynacje.

Jeśli wiatr wieje od południa, LO SCIROCCO, należy wybierać plaże leżące nad brzegiem Morza Adriatyckiego, w szczególności okolice Torre dell’Orso.
Wiatr wiejący na zachód to znak, że należy kierować się w stronę plaż Santa Maria di Leuca, czyli na samym koniuszku obcasa Włoch. Ulubionym wiatrem mieszkańców Salento jest jednak LA TRAMONTANA. Wówczas kierujcie się w stronę Morza Jońskiego. Opróćz tego, że wiatr ten pozwala nam odetchnąć od gorącego i ciężkiego wiatru scirocco (gdy za oknem temperatura sięga 45 stopni
i wieje scirocco ciężko jest nawet oddychać) sprawia że Morze Jońskie jest spokojne, bez fal i rzeczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie musimy jechać na drugi koniec świata aby cieszyć się karaibskim morzem.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej zapraszam Was do mojej grupy na facebooku!

Allora! Zaczynamy. Przedstawiam Wam moją klasyfikę najpiękniejszych plaż Salento po stronie Morza Adriatyckiego.

 

Jeśli jesteście blisko Otranto i posiadacie auto warto udać się w to miejsce. Turkusowe i przejrzyste morze oraz widoki ze szczytów skał cieszą oczy.
Znajduje się tu wiele plaż dzikich jak i tych zorganizowanych gdzie za niewielkie pieniądze będziecie mogli wypożyczyć dwa fotele i parasol lub wypic zimny napój. Ja osobiście spałam tu podczas Ferragosto i było to jedno z niewielu miejsc, w którym można było cieszyć się prywatnością.

                                    

Jak widzicie, wiała Tramontana więc kąpiel ze względu na duże fale była utrudniona.


Jeśli planujecie wakacje już teraz wpiszcie Torre dell’Orso na listę miejsc, których nie możecie ominąć. Plaża ma długość ponad kilometra, znajdziemy tu biały piasek i piękne morze oczywiście! Wzdłuż wybrzeża znajduje się wiele grot, prawdziwy raj dla rybaków ale i dla miłośników owoców morza. Przeważnie stąd będą pochodzić świeże ryby serwowane w pobliskich restauracjach. Koniecznie zobaczcie i faraglioni delle due sorelle, 
dwie skały nazwane na cześć sióstr, które według legendy wpadły do morza podczas gdy zachwycały się pięknem morza.

 

 

O historii tego miejsca można byłoby napisać nie jeden post jednak dzisiaj chciałabym Was przede wszystkim serdecznie zachęcić do wizyty w tym miejscu. Znajduje się przed Torre dell’Orso i zawsze pełne jest ludzi, którzy wykonują skoki do wody. Spróbujcie, chociaż raz!

Czy dopisalibyście coś do tej listy?!

Baci!

 

Natalia

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: