#viaggiareinpuglia | #weareinpuglia | Apulia | Bari | Blog o Włoszech | blogi o włoszech | Gallipoli | Italia | Lecce | Otranto | Photography | przewodnik po Apulii | Puglia | Salento | Travel | Vitaliana | wakacje w Apulii | Włochy | Włoski w Apulii | wycieczki do Włoch

Apulijczyk na horyzoncie

28 marca 2017
Włosi

Muszę się Wam przyznać, że bawiłam się ŚWIETNIE pisząc ten artykuł.

Dziś z okazji Dnia Mężczyzny, którego Włosi nie obchodzą,
przy okazji składania życzeń poprosiłam wszystkich moich znajomych z Apulii
o wskazanie swoich zalet i wad.
Przedstawiam Wam portret Apulijczyka z pełną gamą jego wad i zalet.

Kocha jeść!

Apulia to raj dla wszystkich, którzy kochają dobre jedzenie. Niezliczona ilość serów, wybornego mięsa, świeżych owoców morza, pieczywa, warzyw, oliwy, owoców i czego tylko dusza zapragnie są na wyciągnięcie ręki. Oprócz tego, że ugotuje Ci wspaniały obiad, jak na prawdziwego Włocha przystało, zamiast wypominać Ci kalorie z pewnością powie: ‘’Moja mamma zrobiła coś pysznego! Nie mogę się doczekać aż tego spróbujesz!’’
Poda do tego butelkę najlepszego wina, zazwyczaj zrobionego w domowym zaciszu
a w restauracji doradzi danie, które będzie rozpływać się w ustach.
Nie będziesz mogła doczekać się pacco da giù: oliwa, zazwyczaj tłoczona z oliwek z gaju na potrzeby rodzinne, il pane buono zagości przez conajmniej miesiąc na Twoim stole, burrata lub stracciatella znikną w oka mgnieniu. Przytyjesz (to pewne), ale czy mogłabyś odmówić sobie bakłażanów w oliwie z miętą, zrobionych przez babcię? No nie mogłabyś. I nie rób tego! Są sposoby na spalanie kilogramów! ?

Rodzina to podstawa!

Jeśli jesteś rodzinna, Apulijczyk sprawdzi się świetnie jako Twoj towarzysz. Przy spotkaniu z Twoimi rodzicami nie zabraknie typowych, zrobionych samodzielnie nalewek lub wina, które skradną ich serce. Przy spotkaniu w grupie przyjaciół szybko odnajdzie wspólne tematy, które rozluźnią atmosferę. Jeśli pojedziesz na Południe musisz się liczyć z rodzinnymi obiadami na conajmniej 20 osób. Złożonym z sześciu dań (patrz punkt pierwszy!). Jest to jednak piękny widok, bo pugliese nie wstydzi się okazywać swoich uczuć. Mimo, że nie dużo zrozumiesz z dialetto, rodzinna, pełna śmiechu atmosfera pozwoli Ci zrozumieć jaki naprawdę jest uomo del Sud.

Mammone!

Duża rodzina to dobra sprawa jednak… Mamma jest najważniejsza. Zapamiętaj to raz na zawsze, ponieważ to właśnie u niej będziesz spędzać wszystkie niedzielne obiady (złożone z 5 dań, patrz punkt pierwszy!) To od niej będzie odbierać nieustanne telefony, to do niej będzie dzwonił jeśli zmusisz go wyprasować samodzielnie koszulę ? Być może są to jedynie stereotypy jednak jeden z moich kolegów powiedział, że pugliesi są przywiązani do mamy do czasu, kiedy nie pojawi się na w ich życiu kobieta, od której nie będzie mógł oderwać wzroku.

Possessivo

Wszyscy faceci, z którymi rozmawiałam uznali to zarówno za wadę jak i za zaletę. Zaborczość to cecha, której bardzo nie lubię jednak pugliesi dają się okiełznać. Wszystko wymaga czasu. O ile wcześniej przyzwyczaisz się do tysiąca è solo un’amica. I do tego, że w tym regionie, kiedy masz chłopaka, rzadko kiedy będziesz wychodzić sama… Przyjaciółki też mogą nagle zniknąć. Na Południu wszyscy się znają jednak życie życiem a pugliese sobie ?

Rozważny i romantyczny

Romantyczny, troskliwy, czuły i pozytywny. Potrafią docenić piękno kobiety i zasypią Cię komplementami. Kiedy się zakochuje, jest zakochany jak to ujął jeden z moich dzisiejszych rozmówców. Dziewczyny! Chyba nie muszę Wam mówić co to znaczy?! Mnie to bardzo ujęło!

Praca jest dla nich bardzo ważna

Sytuacja na Południu i generalnie wśród osób młodych we Włoszech nie jest łatwa. Kryzys i brak pracy to brak środków na mieszkanie, które jest obowiązkowym elementem i bez którego nie można rozpocząć nowej drogi życia. Wszystko oczywiście zależy od charakteru danej osoby jednak Apulijczyk pracuje bardzo dużo i cytuję ‘nie ma czasu na rozglądanie się za dziewczynami!’ Ciekawe… ?

Jest szczery i autentyczny

Włoży całe swoje serce w relację z Tobą. Pugliesi są wspaniałymi kandydatami również na przyjaciół. Jeśli pojedziesz do Apulii, pokażą Ci miejsca, które kochają i które są częścią ich tożsamości. Nigdy nie zabraknie Ci ani uśmiechu ani słońca ani dobrych rad.

Dumny i uparty

Nie rzadko będzie przyczyną sprzeczek jednak to regionalna i bardzo południowa cecha. Musisz nauczyć się ją akceptować. Choć muszę przyznać, że trudno jest być upartą, niezależną i kreatywną kobietą w Apulii.

Mam nadzieję, że dobrze się bawiłyście czytając tego posta!
Może chciałybyście dopisać coś do listy?
Moi pugliesi z pewnością przetłumaczą sobie Wasze komentarze!

Baci,
Natalia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: